Soutěže a olympiády

Celostátní kolo 44. ročníku SOČ letos v Kutné Hoře

O víkendu 10. až 12. června proběhlo v Kutné Hoře celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti. Již dopředu organizátoři varovali, že bude letošní celostátní kolo probíhat v mírně improvizovaných podmínkách. Internáty jsou totiž obsazeny ukrajinskými uprchlíky, a soutěžící tak byli ubytováni přímo ve škole. Vybaveni informací, že si s sebou mají žáci přivézt spacáky a karimatky, se někteří z nich rozhodli, že toto krásné město navštíví jen na svoji vlastní prezentaci.

Eliška Cacková a Eda Horák úspěšní v literární soutěži

V pátek 3. června dopoledne se primáni v klášterních zahradách zúčastnili vyhlášení výsledků literární soutěže Kriminacht, kterou organizuje Městská knihovna v Litomyšli. Porota posuzovala 64 soutěžních textů detektivního žánru v různých věkových kategoriích. Děj příběhu se musel odehrávat ve škole.

Matematické soutěže

Každoročně se naši studenti zapojují do rozmanitých matematických soutěží, nejinak tomu bylo i v letošním školním roce.

Fyzikální olympiáda kat. B

V letošním roce jsme měli opakovaně zástupce v krajském kole Fyzikální olympiády. Byl jím jako v loňském roce Vojta Juza ze septimy. Soutěžní příklady byly mixem prakticky všech fyzikálních poznatků, které mohou studenti nasbírat během středoškolského studia. To se také projevilo na obsazenosti této kategorie. Z celého kraje se našlo pouze sedm statečných, kteří se byli ochotni utkat při řešení složitých příkladů. Vojta obsadil 3. místo a potvrdil, že jeho poznatky z oblasti všech přírodních věd jsou krásně propojené.

Chemická olympiáda kat. B

V sobotu 16. dubna se vydali dobývat chemický Olymp tři pánové ze septimy. A jejich odvaha zaslouží uznání. Síly v kategorii zkušených chemiku porovnávali Vojtěch Juza, Matyáš Novotný a Štěpán Dostál (všichni septima). V tomto roce byla tato kategorie nebývale silně obsazena, a konkurence byla tedy vysoká.

Minifotbal na umělce

Dne 8. 4. 2022 se konalo na stadionu v Litomyšli oblastní kolo v minifotbale a my jsme u této akce nemohli chybět!

Naši školu reprezentovalo jak dívčí, tak i chlapecké družstvo.

Humanitní soutěže

Naši studenti se v minulých dnech zúčastnili několika humanitních soutěží. Vojtěch Juza a Matyáš Juza nás reprezentovali na celonárodním kole filosofické olympiády, kterou pořádala Univerzita Hradec Králové. Vojta nakonec obsadil skvělé 5. místo z celkového počtu 300 žáků z 22 středních škol z celé republiky. Děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Technologická olympiáda

Na prvního apríla v pátek se tři studenti septimy – Štěpán Dostál, Oskar Štěrba a Matyáš Novotný – zúčastnili online kola technologické olympiády, poprvé pořádané ČVUT. Celostátně přístupná soutěž vyžadovala účast tříčlenných týmů, které měly tři hodiny na zodpovězení 25 otázek s tématikou technických vymožeností moderní doby. Dvacet pět nejlepších týmů dále postupuje do finálního kola v Praze.

Matematický klokan 2022

Po dvouleté odmlce mohli naši studenti změřit síly v soutěži Matematický klokan. Úkolem bylo vyřešit 24 logických úloh různých obtížností, za které mohli obdržet maximálně 120 bodů.

Pánové, vy jste kuřáci!?

Na začátku dubna 2022 v naší laboratoři proběhlo praktické kolo nejvyšší kategorie chemické olympiády. Úspěšně se jej zúčastnila skupina ostřílených přírodovědně orientovaných matadorů ze septimy. Pánové Dostál, Juza, Novotný a Šilar se pokusili o analýzu rhodanidových aniontů ze svých slin. Proč právě z nich? Do slin se rhodanidy dostávají jako metabolické produkty řady biotranformačních reakcí těla, přičemž jejich vyšší koncentrace se dává do souvislosti především s expozicí daného jedince tabákovému dýmu. Obecně známe koncentraci těchto iontů u nekuřáků. U kuřáků (včetně pasivních) bývá 6x-12x vyšší! Na druhé straně se nejedná o důkaz jednoznačný, koncentraci rhodanidů ve slinách zvyšuje i konzumace některých potravin (mandle, řeřicha, pivo).