RELATIVITA – DIVADLO V ŘEZNICKÉ: „Fantazie je důležitější než vědění“

Autor: Marie BurešováPublikováno: 12. prosince 2019Zobrazeno: 1742×Zařazení článku: Čj-L, aktuality
RELATIVITA – DIVADLO V ŘEZNICKÉ: „Fantazie je důležitější než vědění“ (foto Divadlo v Řeznické)
RELATIVITA – DIVADLO V ŘEZNICKÉ: „Fantazie je důležitější než vědění“ (foto Divadlo v Řeznické)

(Albert Einstein)

Nad touto teorií v podobě citátu známého fyzika se mohli v průběhu představení zamyslet 28. listopadu v hledišti Divadla v Řeznické studenti našeho gymnázia, kteří se rozhodli se ve svém volném čase kulturně obohatit. A nečekalo je zklamání.

Pod vedením paní učitelky Burešové a paní učitelky Žďárové odpoledne vyrazil z Litomyšle autobus plný studentů do Prahy, kam se dostali bez jakýchkoli obtíží. Před kulturním zážitkem dostali všichni čas a možnost dát si večeři či nakoupit dárky ve vánoční atmosféře Václavského náměstí. Následně se vydali pěšky k samotnému Divadlu v Řeznické. Mnohé možná mile překvapila roztomilá velikost a rodinná atmosféra divadla, kde v následující hodině a půl měli zhlédnout divadelní inscenaci amerického autora Marka St. Germaina Relativita.

Představení pojednávalo o fiktivním setkání uznávaného génia Alberta Einsteina a jeho dospělé dcery Liesel a snaze o vyřešení jejich složitého vtahu. Celkový příběh hry je teorií ke skutečné, ale neznámé části Einsteinova života a osudu jeho malé dcerky. V inscenaci je výjimečný fyzik popisován nejen z jeho vědecké stránky, ale i ze stránky osobní a emocionální. Příběh je postaven na spekulaci, že Einsteinova dcera, která byla jako malá dána k adopci, se vrací ke svému otci jako novinářka a snaží se nejdříve tajně, ale nakonec již zcela otevřeně dostat k vysvětlení, proč ji otec opustil. Jednou ze základních úvah hry je, zda se “velký člověk” rovná “člověku dobrému”. Staví se zde proti sobě otázka morálky a geniality a lehce filozofickým způsobem se všechny postavy snaží na tuto otázku najít adekvátní odpověď. Každý svým způsobem.

V celé inscenaci hrají pouze tři osoby – Miroslav Táborský (představitel Alberta Einsteina a zároveň režisér celého představení), Lucie Štěpánková (představující Einsteinovu dospělou dceru toužící vyřešit otázku své minulosti) a Kateřina Táborská (hrající Helen Dukasovou, Einsteinovu podezřívavou a pečující bytnou).

Inscenace byla celkově velice dobře zasazena do malinké scény Divadla v Řeznické a značný minimalismus představení nijak neomezil předání jeho poselství obecenstvu.

Po skvělém kulturním zážitku už studenty a paní učitelky čekala jen večerní cesta z Prahy zpět do Litomyšle, při které mohli uvažovat o myšlenkách a hodnotách, jež jim představení předalo.

Ema Sodomková, 3.A

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum