Mladý talent Pardubického kraje 2020

Autor: Ivana HynkováPublikováno: 10. června 2021Zobrazeno: 2214×Zařazení článku: aktuality, ocenění
Mladý talent Pardubického kraje 2020
Mladý talent Pardubického kraje 2020

Ve středu 9. června byla předána ocenění Mladý talent Pardubického kraje 2020.

Tato akce se konala v překrásném prostředí nádvoří pardubického zámku v přítomnosti pávů a za nepříznivého počasí, přesto nám tato akce udělala radost, jelikož za naše gymnázium byli pětičlennou komisí oceněni naši dva studenti.

První z nich byla Alžběta Jirečková, která byla oceněna za opakovaná přední umístění v biologické olympiádě, kde od primy obsazovala příčku nejvyšší. Tyto úspěchy Alžbětě zajistily pravidelnou účast na Letním odborném soustředění biologické olympiády v Běstvině. Kromě aktivní účasti se Alžběta zapojuje také do pomoci s organizací okresních kol biologické olympiády mladších ročníků. Několikrát se také zúčastnila i chemické olympiády, kde byla v roce 2017 úspěšnou řešitelkou krajského kola.

Výrazného úspěchu dosáhla Alžběta v roce 2020 i na celorepublikové úrovni. Se svojí prací „Avifauna lokality Mendryka“ totiž vyhrála krajské kolo Středoškolské odborné činnosti v oboru Ochrana a tvorba životního prostředí a postoupila až do kola republikového, kde obsadila 4. místo. V této práci se zabývala analýzou kompletních seznamů pozorovaných druhů ptáků na heterogenním území Mendryky získaných na základě vlastního pozorování v letech 2017–2019.

Z dalších aktivit stojí za zmínku také Alžbětina účast na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Zde ve školním roce 2014/2015 soutěžila s projektem „Nezvaní hosté naší přírody“, zabývajícím se problematikou invazních rostlin. V okresním kole získala speciální cenu a postoupila také do kola krajského. V průběhu studia se Alžběta zapojila také do biologického korespondenčního semináře „Biozvěst“.

Druhým oceněným byl Miroslav Harant, který se nemohl slavnostního ocenění zúčastnit, jelikož v té době skládal přijímací zkoušky na vysokou školu. Toto ocenění mu bude předáno na slavnostním vyřazení maturantů dne 11. června.

Míra Harant získal toto ocenění, že opakované úspěchy ve školních kolech olympiády v českém jazyce (2019, 2020) a reprezentoval gymnázium v této soutěži na okresní úrovni, krajské kolo olympiády, kam postoupil, však zhatila koronavirová pandemie.

Svůj cit pro jazyk i literární nadání projevil v soutěži Svitavská čtečka (2017), kde získal druhé místo a ocenění za originální limerick.

Letos v únoru se Míra zúčastnil týdenní stáže „Zimní škola žurnalistiky“, kterou pořádá Institut komunikačních studií a žurnalistiky při FSV UK. Intenzivní pětidenní kurz nabízí zájemcům o žurnalistiku setkání s profesionály - reportéry a moderátory ČT (např. s Danielou Písařovicovou, Lindou Bartošovou, Jiřím Václavkem), možnost vyzkoušet si práci ve studiu, natočit rozhovory aj.

Svůj zájem o novinařinu, problematiku bezpečnosti internetu, sociálních sítí, mediální manipulaci pak Míra zúročil ve své seminární práci „Dezinformační e-maily mezi seniory“, s kterou se zúčastnil Středoškolské odborné činnosti a získal krásné 2. místo v celostátním kole. Kde byl také nominován na Českou hlavičku, zde získal také druhé místo.

Oběma oceněným moc gratulujeme!

Přejít do samostatné fotogalerie (2 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum