Maraton Psaní dopisů

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 1. února 2022Zobrazeno: 562×Zařazení článku: Sv, aktuality
Maraton Psaní dopisů
Maraton Psaní dopisů

Dne 15. 12. 2021 se na našem gymnáziu uskutečnila akce zvaná Maraton psaní dopisů, ke kterému každý rok vyzývá hnutí Amnesty International.

Amnesty International je mezinárodní, apolitické a nezávislé hnutí, jež se zastává politických vězňů a dalších nespravedlivě obviněných. Bojuje proti nesvobodě a porušování lidských práv.

Díky Amnesty International má každý z nás možnost se zapojit do boje proti nespravedlivému jednání prostřednictvím psaní dopisů. I takový obyčejný dopis dokáže změnit lidský život. V některých zemích se totiž svobodný názor nebo kritika mocných trestá. Právníci, reportéři, ale i účastníci demonstrací nebo obránci lidských práv jsou nespravedlivě vězněni a perzekvováni po celém světě. Každoročně se akce pořádá kolem 10. prosince, tedy v Den lidských práv.

Žáci sexty, pod vedením paní učitelky Chalupníkové, přichystali jednu z učeben, aby posloužila jako zázemí k uspořádání této akce. Během dne přicházeli žáci i učitelé, aby podpořili lidi, kterým tento rok A.I. pomáhá.

Letos Amnesty International chce pomoci těmto lidem:

Bernardo Caal Xol – Guatemalský učitel a obránce životního prostředí. Odsouzen k sedmi letům vězení kvůli ochraně posvátné řeky.

Čang Čan - Občanská novinářka z Čínské lidové republiky. Zadržena kvůli necenzurovaným informacím o aktuální covidové situaci ve Wu-chanu. Následně odsouzena k čtyřletému trestu vězení.

Mohamed Baker - Právník z Egypta hájící politické vězně. Jeho lidskoprávní aktivity označil egyptský soud za terorismus a Baker je od roku 2019 ve vězení.

Ciham Aliová – Eritrejská dívka, která v roce 2012 zmizela na hranicích se Súdánem, když se pokoušela uprchnout z Eritreje. Ve svých patnácti byla zadržena a bez jakéhokoli soudu poslána rovnou do vězení. Již devět let nikdo netuší, kde se nachází.

SFERA – Nevládní ukrajinská organizace, která se zabývá ochranou práv žen a LGBTI+ osob. Čelí aktům nenávisti pouze kvůli svým nenásilným aktivitám. Útočníci napadají příznivce SFERY, skandují homofobní hesla a ničí prostory organizace. Členové organizace nahlásili již desítky takových útoků, ukrajinská policie je ale nijak nevyšetřuje.

Mikita Zalatarou - Sedmnáctiletý Mikita z Běloruska, který byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Nechtěně se připletl do demonstrace proti sporným výsledkům voleb a byl zadržen policií. Pět let vězení za demonstraci, které se nezúčastnil.

Nám se společnými silami podařilo napsat 81 dopisů (2 dopisy osobní podpory a 79 dopisů pověřeným úřadům). Vybranou částku 4 050,- Kč jsme použili na nákup známek (3 221,- Kč), zbývající částka (829,- Kč) poputuje na účet AI. Děkujeme všem.

Věřím, že za žáky sexty i žáky z ostatních tříd mohu říci, že nám bylo potěšením se této akce zúčastnit a ze srdce doufáme, že tyto dopisy pomohou těm, na kterých bylo spácháno bezpráví.

Ještě speciální poděkování paní učitelce Chalupníkové, která celou akci uspořádala.

Sára Janečková, sexta

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum