V úterý 16. května se třída sexta pod dohledem paní učitelky Dřímalové a Chalupníkové vydala do Prahy. Hlavními body programu byla prohlídka budovy Národního divadla a výstava „Od impresionismu po surrealismus“.
Když jsme přijeli do Prahy, vyrazili jsme směr Národní divadlo. Tam nás přivítal pan průvodce a prohlídka mohla začít. Divadlo jsme prošli (spíše proběhli, protože panu průvodci nikdo nestačil) doslova od sklepa až po střechu. K vidění byly například busty různých osobností, které nějak souvisí s Národním divadlem, dále mnoho obrazů, kterými je divadlo vyzdobeno, jeviště a díky zdvižené oponě jsme také nakoukli do zákulisí. Po skončení prohlídky jsme panu průvodci poděkovali a rozloučili se s ním, následovala pauza na oběd.
Po pauze na oběd a chvilku odpočinku jsme se přesunuli do Veletržního paláce v Holešovicích, kde jsme měli domluvený edukační program „Od impresionismu k surrealismu“.
V dvouhodinovém programu s velmi příjemnou lektorkou jsme se dozvěděli základní prvky impresionismu, postimpresionismu, kubismu, expresionismu, abstrakce a surrealismu.
Viděli jsme obrazy výtvarných velikánů jako třeba Dámy v květinách od Clauda Moneta nebo Milenci od Augusta Renoira v impresionistickém stylu, kubistický Autoportrét Pabla Picassa, abstraktní malbu od Františka Kupky Amorfa- Dvoubarevná fuga, dosti depresivní expresionistický obraz Čtenář Dostojevského od českého umělce Emila Filly a nebo třeba surrealistické dílo Jindřicha Štyrského Z mého deníku či dílo Úděs od Toyen.
Po této výstavě nám ještě před odjezdem domů zbyl čas, a tak jsme se rozhodli rychle se podívat na výstavu velmi uznávaného čínského umělce Aj Wej-weje Zákon cesty, která na nás také udělala velký dojem.
Poté už jsme se přesunuli zpátky na Hlavní nádraží a plni zážitků, dojmů a s novými informacemi vyrazili zpátky domů.
Autoři článku: Adéla Kmošková a Šimon Votřel
Přejít do samostatné fotogalerie (35 fotografií)