Li-Pol na Fyziklání

Autor: Martina KunderováPublikováno: 14. února 2022Zobrazeno: 616×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, soutěže
Li-Pol na Fyziklání (foto Vojtěch Juza)
Li-Pol na Fyziklání (foto Vojtěch Juza)

Letos poprvé se dva studenti litomyšlského gymnázia účastnili fyzikální soutěže Fyziklání. V této soutěži, kterou pořádají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, soutěží pětičlenné týmy a snaží se vyřešit co nejvíc fyzikálních úloh v limitu tří hodin. Naši školu reprezentoval student oktávy Tomáš Heblt a já – Vojtěch Juza ze septimy. Tým jsme vytvořili spojenými silami se třemi studenty z Gymnázia Poličky – Michalem Mrkosem, Alešem Jílkem a Jakubem Andrlíkem. Náš tým Li-Pol soutěžil v nejvyšší kategorii – kategorii A.

Fyziklání se konalo v pátek 11.2. na letňanském výstavišti v Praze. Ve vlaku jsme poprvé naživo potkali naše kolegy z Poličky. Shodli jsme se na tom, že z celé soutěže bylo nejtěžší vstávání ráno o půl páté, na výstaviště jsme se totiž museli dostavit již v 9 hodin. Tam nás mile překvapilo, že jsme dostali bagetu a limonádu, a po vyřešení určitého počtu úloh dokonce čokoládu.

Fyzikální úlohy, které jsme řešili, byly opravdu netradiční, například kyvadlo na Jupiteru, sáňkování na blátivém sněhu nebo obalování Země toaletním papírem. Většinou bylo jejich řešení dost složité, avšak my jsme měli největší problém s úlohami, které byly naopak extrémně jednoduché. Hledali jsme v nich složité výpočty, přičemž často nebyly potřeba vůbec žádné. Pěkným vtipem byla třeba úloha s jedoucím automobilem – v zadání jsme dostali tři údaje, z nichž jeden byl přímo výsledek a další dva byly úplně zbytečné.

Tři hodiny úmorného počítání stály za to – vyřešili jsme 19 úloh a skončili na neuvěřitelném 24. místě z 65 týmů. Soutěže se účastnilo i několik týmů ze zahraničí a jen mezi českými týmy, kterých bylo 53, jsme se umístili na krásném 15. místě. Výsledky nás opravdu překvapily, protože jsme se na soutěž vůbec nijak nepřipravovali, jen jsme si řekli, že to prostě zkusíme.

Po vyhlášení výsledků jsme šťastně nasedli do vlaku a jeli společně domů. Všichni jsme si soutěž užili, nabrali nové zkušenosti a poznali nové přátele. Upevnili jsme dobré vztahy s poličským gymnáziem a příští rok plánujeme znovu soutěžit společně.

Vojtěch Juza, student septimy

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum