Jak jsme se porazily samy

Autor: Ivana VanclováPublikováno: 23. března 2022Zobrazeno: 465×Zařazení článku: Tv, aktuality, soutěže

K radosti všech, učitelů i studentů, byly v letošním roce konečně obnoveny středoškolské sportovní soutěže. Naše gymnázium se pravidelně účastní soutěže volejbalové a ani letos tomu nebylo jinak. V oblasti na nás tentokrát nečekal žádný soupeř, proto jsme ve středu 9. 3. 2022 vyrazily v rekordním počtu 13 hráček rovnou na okresní kolo do Poličky. Dva dny předtím jsme ještě stihly absolvovat krátký trénink.

Do tělocvičny poličského gymnázia jsme dorazily, aniž bychom věděly, kdo a co nás čeká. Cíl byl ale jasný: Hlavně si hezky zahrát a užít si to.

Krátce po půl deváté nastupujeme do prvního zápasu proti Gymnáziu Jevíčko. Papírově jasně nejslabší soupeř, proto těsně před začátkem měníme taktiku. Zahrají si tentokrát úplně všichni. Do prvního setu nastupuje základní šestka (s liberem sedmička). Celý set držíme pevně v rukou, nedovolujeme soupeřkám se prosadit a téměř nechybujeme. Vyhráváme jasně 25:18.

Do druhého setu tedy naskakuje na hřiště druhá šestka. Zpočátku vyrovnaný souboj se ale rychle zvrtává, a paní učitelka musí manévrovat se sestavou. Za alarmujícího stavu 14:21 je už na hřišti celá původní šestka. Poměrně rychle se nám podaří otočit a na podání přichází naše kapitánka. Sérií pěkných servisů a dobrou týmovou spoluprací v poli i na saku nakonec se štěstím vyhráváme 25:22, a tedy 2:0 celý zápas.

Po krátké pauze zahajujeme zápas proti domácím. Hráčky důvěrně známe, a tak víme, co od nich při hře čekat, těšíme se tedy na vyrovnaný souboj. Nicméně v náš prospěch hrají zranění, která Poličku vyřadila z boje o první místo. První set probíhá kompletně v naší režii, hraje se pěkný volejbal, bez zbytečných chyb. Ani v druhém setu se nenecháváme soupeřkami nijak výrazně ohrozit a zaslouženě bereme celkovou výhru 2:0.

Je tedy rozhodnuto, do boje o první, postupové místo nastoupíme proti svitavským gymnazistkám. Tým tvořený zejména ligovými a extraligovými hráčkami sice při rozcvičení trochu nahání hrůzu, ale my víme, že můžeme jedině překvapit. Věříme si, což se ukáže být klíčové. Do prvního setu naskočíme bravurně. Jsme hlasitější, důraznější, máme ze hry radost, zatímco soupeřky se na své straně sítě plouží, jakoby ani vyhrát nechtěly. První set vyhráváme 25:22. Jenomže ve druhém setu se role kompletně obrací. Nedaří se nám zhola nic. Trpíme na příjmu, útoku i servisu, který byl celý den naší nejsilnější zbraní. Paní učitelka střídá, jak jen může, jenže nepomáhá zhola nic. Za stavu 5:16 víme, že už nic nevymyslíme, snažíme se tedy alespoň probudit do tie-breaku. Se sklopenými hlavami v druhém setu prohráváme 13:25. Nicméně nic ještě není rozhodnuto.

Přichází rozhodující zkrácený set. Od počátku zcela vyrovnaný, ani jednomu z týmů se nedaří tomu druhému utéct. Dostává se nám hlasité podpory ze strany volejbalistek z Poličky. Po výměně stran se nám konečně podaří utrhnout se soupeřkám alespoň na rozdíl 3 bodů. Ty se na nás ale opět dotahují a body se pravidelně střídají na jedné a druhé straně. Jsme to ale my, kdo má výhodu match ballu. Jenomže přichází série zbytečných chyb na podání i na síti, je na nás znát strach. Až do stavu 18:18 ale nepouštíme soupeřky před sebe. Zde ale přichází zlom, najednou mají match ball Svitavy. Nedává jim mnoho práce ho proměnit, dvacátý bod získávají naší chybou na útoku. Po napínavém souboji tedy nakonec prohráváme 1:2.

Těsně před vyhlášením se dozvídáme, že vítězky okresního kola nepostupují tentokrát „jenom“ do kraje, ale rovnou do kvalifikace na republikové finále, což opravdu zamrzí, ale na tom, že jsme si poslední zápas prohrály kompletně samy, to nic nemění. Můžeme tedy jedině doufat, že za rok se nám zadaří lépe a třeba to dotáhneme až do té republiky.

Následující den naše gymnázium odjelo reprezentovat i chlapecké družstvo. Po vydařeném sportovním dni si chlapci přivezli pěkné 4. místo.