Intel-ISEF 2021

Autor: Martina KunderováPublikováno: 8. června 2021Zobrazeno: 2564×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, ocenění, soutěže
Diplom
Diplom

Letošní školní rok je opravdu výjimečný ve všech směrech. Jedním z nich byla rozsáhlá nominace našich studentů na prestižní mezinárodní soutěž Intel-ISEF 2021. Jak jsem již psala v květnovém článku, proběhla v polovině května v USA. Letošní soutěžení však z důvodu bezpečnosti proběhlo formou online. Studenti se museli přihlásit do systému v předepsaném čase a prezentovat svoji práci kombinovaným způsobem v jazyce anglickém. Každý z nich svůj projekt představil formou prezentace a krátkého videa před 3-4 odbornými komisemi. Následovaly dotazy, výtky, připomínky a doporučení hodnotitelů. Je již tradicí, že v hodnotitelské komisi bývají zastoupeni vysokoškolští profesoři, šéfové nejprestižnějších světových inovativních firem a také nositelé Nobelovy ceny.

Projekty, které si nominaci vysloužily, vznikají primárně jako povinná ročníková práce. V letošním ročníku o Nobelovu cenu mladých tak letos zabojovali Tereza Jaklová (septima) s projektem Stanovení vybraných mastných kyselin v mateřském mléce pomocí GC-FID (Assessment of selected fatty acids using GC-FID), Daniel Tefr (4.A) s projektem Vývoj hry Elenova (Development of procedurally generated game from scratch Elenova) a Matyáš Dezort (septima) s projektem Měření prachových částic v Čisté u Litomyšle (Measurement of particulate matter in Čistá u Litomyšle). V rámci mimořádně velké konkurence nedosáhli na medailová místa, ale získali velký počet fanoušků a obdivovatelů. Reakce na jejich prezentace a videa byly mimořádně silné a v řádu desítek pochvalných mailů.

Nejlépe se zadařilo Matymu Dezortovi, kterému byla udělena speciální cena za inovaci Community Innovation Award, která je spojena s pěknou finanční odměnou.

Letos jsme měli také zastoupení v paralelní americké soutěži mezi juniory, tedy žáky mezi 6.- 9. ročníkem. Na soutěži Broadcom MASTERS International 2021 nás srdnatě reprezentovala Helenka Nimshausová ze sekundy. Ocitla se tak mezi 25 nejlepšími projekty z celého světa. Helenka soutěžila se svou prací Člověk a sůl. Její zajímavé postřehy si přečtěte v přiloženém článku.

Na závěr bych ráda řekla, že výsledky našich studentů nejsou ojedinělé. I letos to prokázali v podobě silného zastoupení a nominací do soutěží SOČ a Věda a technika. Na výsledky národních kol si ještě počkáme.

Martin Kunderová

 

Broadcom Masters International 2021

Ve dnech 17. až 20. května jsem se zúčastnila online soutěže a také programu Broadcom Masters International 2021. Ale abych nepředbíhala...

Jsem studentka 2.P a ve svém projektu se zabývám problematikou soli. Během 14 dní jsem měřila a zapisovala, kolik zkonzumuji soli, a popisovala její vliv na lidské zdraví. Se svým projektem jsem se také účastnila Festivalu vědy a techniky a do přihlašovacího formuláře jsem napsala, že bych svůj projekt dokázala odprezentovat v angličtině. Několik dní na to mi zavolala moje třídní učitelka, paní Jaklová, a řekla, že mě vybrali mezi 25 účastníků ze 27 států. Zeptala se mě, jestli mám zájem se zúčastnit programu Broadcom Masters International, a já jsem zájem měla. Následovalo nekonečné vyplňování formulářů a dotazníků… Každý soutěžící měl poté za úkol natočit video, ve kterém představuje místo, kde bydlí, svoje koníčky a v krátkosti představuje svůj projekt.

V pondělí 17. května ve čtyři hodiny odpoledne byl celý program zahájen první informační schůzkou, kde jsme se seznámili. Následovala virtuální prohlídka ve středisku NASA. V úterý jsme se podívali do evropské organizace pro jaderný výzkum CERN. Také jsme byli seznámeni s organizací Pacific Marine Mammal Center, která zachraňuje mořské savce a bojuje s globálním problémem, který se týká stále častějšího výskytu plastů a mikroplastů ve světových oceánech. Byli jsme rozděleni do čtyř týmů a na toto téma jsme zpracovávali společný projekt. Ve středu jsme navštívili Národní muzeum výpočetní techniky ve Velké Británii. Součástí programu byla lekce programování na internetové stránce CoSpaces Edu. Za chvíli už nás čekal další program, a to Národní přírodovědné muzeum, kde jsme se dozvěděli spoustu nových věcí o dopadu klimatických změn na brambory. Poslední, co nás odpoledne čekalo, bylo společné zpracovávání projektu na téma „Jak chránit mořské živočichy“. Ve čtvrtek, závěrečný den, jsme se podělili s ostatními týmy o náš společný projekt a v krátkosti každý představil ten svůj, za který byl do Broadcom Masters International nominován.

Potom už jen proběhla závěrečná řeč pořadatelů a společná rozlučka, zvaná Circle Ceremony, a tak byl celý náš týden uzavřen. Všichni jsme si to užili, rozšířili svoje znalosti v oblasti přírodních věd i jazykové dovednosti. Na celou akci budeme rádi vzpomínat. :-)

Helena Nimshausová

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum