Gymnazisté se svými projekty až na Akademii věd ČR

Autor: Petra JaklováPublikováno: 30. dubna 2019Zobrazeno: 3679×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, ocenění, soutěže
Účastníky národního finále EXPO SCIENCE AMAVET poctil svoji návštěvou americký astronaut Andrew. J. Feustel
Účastníky národního finále EXPO SCIENCE AMAVET poctil svoji návštěvou americký astronaut Andrew. J. Feustel

Po náročném okresním a krajském kole soutěže Věda a technika šest projektů našich studentů postoupilo až do národního kola soutěže Expo Science Amavet. Proto se ve čtvrtek 4. dubna 2019 šest gymnazistů i s paní učitelkou Jaklovou vydalo směrem Praha.

V brzkých ranních hodinách (půl sedmé sice není nijak extra brzo, ale většina studentů v tuto dobu obvykle teprve vstává) se sedmičlenná skupinka vydává s mnoha batohy a hlavně s velkými postery na cestu. Kolem deváté hodiny již přijíždíme do Prahy a rychlou chůzí se odebíráme přes Václavské náměstí až na Akademii věd ČR, kde se má soutěž konat. Když se nám podařilo všechna svá zavazadla a postery vytáhnout až do třetího patra krásné budovy Akademie věd, „ubytováváme“ své projekty na malé stolečky, na které se sice sotva vejde poster, ale je tam stále dost místa na svačinu, protože nám cestou dost vyhládlo.

Úderem desáté hodiny nás vřelými slovy přivítal Ing. Stanislav Medřický, CSc., předseda AMAVETu, a představil nám porotu, složenou převážně z docentů, profesorů a inženýrů významných českých univerzit. Slova s přáním štěstí a úspěchu v budoucích vědeckých životech nám věnovala i prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., předsedkyně Akademie věd České republiky. Soutěž byla zahájena a my se přesunuli ke svým projektům, se kterými jsme se přijeli pochlubit do Prahy. Během několika dalších hodin nás navštívilo několik porotců, kterým jsme představovali naši práci a bádání. Leckdo na nás mluvil i anglicky, což bylo pro některé občas složité, ale byl to skvělý trénink na hodiny angličtiny. Po mnoha stresových chvílích, kdy jsme mluvili o našich pracích, najednou všichni porotci někam zmizeli a nic se nedělo. Poté přišel pan Medřický a představil nám Bc. Marka Votroubka (bývalý student našeho gymnázia, jeden z vítězů první soutěže I-sweep v Americe) ze společnosti Bohemiatex, který nám v několika desítkách minut povídal o svých úspěších, které představil ve své prezentaci Cesta k úspěchu. Po jeho povídání se s námi Akademie věd rozloučila a my se vydali na kolej Hostivař, kde jsme měli spát. Tam už s námi ale vyrazila paní učitelka Břízová, která nám nahradila paní Jaklovou a stala se nám chůvou. Po vyplnění dlouhého ubytovacího papíru na kolejích jsme se ubytovali a přemýšleli co dál. Vydali jsme se tedy do víru velkoměsta a prohlédli si snad celou Prahu. Po projížďce metrem i tramvají jsme pokračovali pěšky přes Václavské a Staroměstské náměstí na Karlův most a dále až na Pražský hrad. Cestou jsme všechno ochutnali, vyfotili a nabiti dojmy jsme se kolem deváté hodiny vrátili na kolej a unaveni šli rovnou spát.

Ráno se naše skupinka odebrala zpět na Akademii věd, kde už jsme jen čekali na vyhlášení celé soutěže. Na slavnostní předání diplomů jsme se přesunuli do sálu k těmto ceremoniím určeného. Po několika slovech pana Medřického se začali udělovat diplomy za účast v národním kole a poté se přešlo na speciální ceny. Do Ameriky ani do Číny sice nikdo z nás nepostoupil, ale i tak jsme přivezli do naší rodné Litomyšle několik speciálních ocenění. Výlet to byl perfektní a snad bude mít příští rok více z nás možnost navštívit Akademii věd a soutěž Expo Science Amavet.

Cena Yale Science and Engineering Association INC. - Ondřej Cenek, Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl, s projektem Fluorescence uranových minerálů jako metoda určení druhu

Cena ASM Materials Education Foundation - Karolína Kovářová, Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl, s projektem Termochromní systémy

Cena The 2019 Regional Ricoh Sustainable Development Award - Magdalena Hynková, Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl, s projektem Vliv antropogenní činnosti na znečištění povrchových vod – stanovení adsorbovatelných organicky vázaných halogenů (AOX)

Magdalena Hynková, 3.A.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum