Ve čtvrtek 15. května 2014 třída sexta za doprovodu vyučujících RNDr. Jana Šlégra a Mgr. Petry Jaklové zavítala do areálu společnosti Contipro Group. Náplní nebyla pouze nějaká nudná přednáška, ale i záživná prohlídka jednotlivých oddělení od vývojových laboratoří přes „předváděčky“ nových produktů až k výrobním prostorům.
Před začátkem výkladu PR manažera Tomáše Papeže nám bylo nabídnuto bohaté občerstvení. (Jako by v Contipru věděli, jak je pro studenty před odjezdem na exkurzi obtížné přinutit se vstát z postele dříve a nasnídat se.) Bohatě hoštěni a usazeni v pohodlných sedačkách jsme poslouchali povídání o historii firmy, jejích produktech a výhledu do budoucnosti. Neposeděli jsme však nikterak dlouho.
V šestičlenných skupinkách s průvodcem a přísným harmonogramem započala examinace všelikých prostor. Měli jsme možnost nahlédnout do pracovního života zaměstnanců i chodu firmy. Byly nám předvedeny fermentační laboratoře, kde dochází k biologické syntéze kyseliny hyaluronové, dermakologické laboratoře a v neposlední řadě i pracoviště, které se zabývá výrobou doplňků stravy pro zvířata s potížemi kloubů. Přesto se největším tahákem stal přístroj na výrobu nanovláken. Sice nemá kolečka, ani neumí létat, i když zní jako startující raketa, přesto přitáhne váš pohled jako plápolající oheň.
Práce v Contipru dozajisté není pro každého. Je náročná a mnohdy i vyčerpávající, přesto si dokážu představit i uspokojení, které plyne z objevů a vývoje na takové úrovni jako v Dolní Dobrouči. A pokud si někdo myslí, že práce je tam pouze pro chemiky, biology či fyziky, musím ho vyvézt z omylu. I když v menšině, tak přece zde zaměstnávají pracovníky s humanitním vzděláním.
A tak se to zdá skoro jako zázrak uprostřed kopců a lesů orlického podhůří, ty tyčící se haly obklopené fotovoltaickými panely mezi oprýskanými vesnickými usedlostmi.
Adam Valtr, sexta
Přejít do samostatné fotogalerie (34 fotografií)