Erasmus+. Tak je to za námi.

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 29. dubna 2018Zobrazeno: 6362×Zařazení článku: aktuality, projekty
Erasmus+. Tak je to za námi.
Erasmus+. Tak je to za námi.

Dva roky Erasmu+ utekly jako voda a o projektu Nature as the Source of our Wealth můžeme mluvit v minulém čase. Dva roky se jistě mohou někomu zdát jako poměrně dlouhá doba… ale uspořádat týdenní program s výukou a výlety pro hosty z různých zemí i kultur, následně objet Polsko, Španělsko, Maďarsko a do toho vypracovávat zadané úkoly… věřte, že to není žádné leháro.

Naši studenti se ovšem do všech výzev pustili s vervou sobě vlastní a zvládli je skvěle a s přehledem (ač, pravda, často na poslední chvíli). Naše prezentace i filmy (z velké části vypracované zcela samostatně!) působily na zahraničních setkáních profesionálně, znalosti angličtiny našich žáků obstály přinejmenším na výbornou. My jsme na naše studenty hrdí již dávno, Erasmus snad ale přispěl k tomu, aby zjistili, že i oni, z malého města kdesi ve Východních Čechách, mohou bez problému uspět nejen u nás, ale i v zahraničí. Nechť to klidně zní jako klišé nebo samochvála, ale kdo viděl, pochopí, že ta slova jsou oprávněná.

Věřím však, že to ale není to hlavní, co za tímto projektem zůstává. Poznat lidi svého věku napříč Evropou i kulturami, moci s nimi otevřeně diskutovat a zjistit, jak se žije u nich, to mnohé z nás dovedlo k zamyšlení nad křehkostí a cenou svobody, ke zjištění, že děvče s hidžábem na hlavě může kriticky přemýšlet o svém náboženství nebo že s cizinci máme někdy více společného než s naším sousedem v paneláku. Věřím, že se nám podařilo navázat přátelství napříč zeměmi a že snad některá z nich přetrvají i nadále, ačkoli náš projekt končí.

Na závěr svého mírně sentimentálního ohlédnutí za projektem chci poděkovat v prvé řadě všem studentům, kteří se do projektu jakkoli zapojili, zejména studentům, kteří hodiny a hodiny pracovali na postprodukci filmů (Denis Knap, 4. P a Míra Harant, 5. P) i rodinám, které poskytly ubytování během setkání v Litomyšli. Především však děkuji všem učitelům, kteří věnovali svůj volný čas projektu, konzultacím s dětmi a mým sebenemožnějším požadavkům, souvisejících s přípravou projektu. Jmenovitě děkuji Tereze Adolfové, Petře Jaklové, Pavle Šaldové, paní hospodářce a samozřejmě paní ředitelce.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum