DOX + Židovské muzeum – kvarta na literární exkurzi

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 29. června 2022Zobrazeno: 199×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
DOX + Židovské muzeum – kvarta na literární exkurzi
DOX + Židovské muzeum – kvarta na literární exkurzi

Ve středu 1. června jsme se vydali na literární exkurzi do našeho hlavního města, a to konkrétně za současným uměním do Holešovic a poté do čtvrti Josefov, v níž se nachází Židovské muzeum.

V dopoledních hodinách jsme navštívili Centrum současného umění DOX, kde jsme ve vzducholodi Gulliver absolvovali vzdělávací program „Stav se“.

„Byla to Rajnišova vzducholoď Gulliver vznášející se nad pulzujícím městem…Procházet se uvnitř vzdušného tělesa byl neuvěřitelný pocit. Trochu strašidelný, ale přesto krásný. Chvílemi jsem snad i cítila, jak se dřevěná stavba osvobozuje od jistících lan a odlétá…“

Poté jsme si prohlédli výstavu Architektony a stroje, jejíž autor Jaroslav Róna zde na plastikách i obrazech ztvárnil inspiraci z mytologických a fantastických světů.

Podle reakcí kvartánů lze říci, že nejsilnější dojmy a emoce v nich zanechalo dílo čínského disidenta a aktivisty Badiucaa, který se svou výstavou s dvojsmyslným názvem MADe IN CHINA vyvolal protesty a intervence čínského velvyslanectví.

Badiucao ve své tvorbě kritizuje totalitní čínský režim, vyjadřuje své postoje také k válce na Ukrajině, upozorňuje na znepokojivý vztah mezi Čínou a Ruskem. Umělec svou tvorbu představuje na sociálních sítích, využívá různé umělecké techniky, mnohá jeho díla svým stylem evokují komunistickou propagandu.

Po polední přestávce v centru města jsme se vypravili do Židovského muzea. S průvodkyní jsme prošli synagogy Staronovou i Španělskou, tragický osud téměř 80 tisíc zavražděných českých a moravských Židů jsme si připomněli v Pinkasově synagoze. Silně působila také výstava dětských kreseb z terezínského ghetta.

Završením naší návštěvy Židovského muzea byl Starý židovský hřbitov, kde se nachází téměř 12000 náhrobních kamenů. Paní průvodkyně nás upozornila nejen na symboly a znamení rodů, jmen a povolání židovské komunity, ale také na nejvýznamnější pohřbené, např. rabiho Löwa, s jehož postavou je spojena pověst o Golemovi.

„…docela jsme spěchali, takže jsem si nestihla vše prohlédnout tak, jak bych chtěla. Den ale neprodloužíme, snad se tam podíváme někdy příště.“

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum