Chemická olympiáda kat. B

Autor: Martina KunderováPublikováno: 28. dubna 2022Zobrazeno: 509×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, soutěže
Chemická olympiáda kat. B  (foto Vojtěch Juza)
Chemická olympiáda kat. B (foto Vojtěch Juza)

V sobotu 16. dubna se vydali dobývat chemický Olymp tři pánové ze septimy. A jejich odvaha zaslouží uznání. Síly v kategorii zkušených chemiku porovnávali Vojtěch Juza, Matyáš Novotný a Štěpán Dostál (všichni septima). V tomto roce byla tato kategorie nebývale silně obsazena, a konkurence byla tedy vysoká.

Dělali titraci v domácích podmínkách. Podle příběhu Vraždy klenotníka Beketovova stanovovali titračně obsah stříbra v minci, aby následně zjistili, že dodavatel kovu klenotníka prostě šidil. V testu pro změnu potkali Galium, o kterém - jak tvrdí Vojta - dosud slyšeli jen název.

I hodinové čekání na výsledky stálo za to. Matyáš obsadil krásné 6. místo a Vojta dokonce 5. pozici. Všem pánům děkuji za odvahu a reprezentaci naší školy.

Poznámka: Aby Vojta už nikdy netvrdil, že slyšel ve škole jen název, tak musím dodat, že slitina netoxického galia se zinkem a indiem dnes úspěšně nahrazuje toxickou rtuť v lékařské laboratorní technice a teploměrech.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum