Celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti – historie se opakuje

Autor: Leontýna ŠlégrováPublikováno: 24. června 2019Zobrazeno: 3506×Zařazení článku: aktuality, ocenění, soutěže
Gymnázium Litomyšl
Gymnázium Litomyšl

Ve dnech 14.–16. června 2019 proběhla v Opavě 41. celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti, na které naše škola zopakovala úspěch z roku 2011. Na prvním místě v kategorii Geologie a geografie se s prací Fluorescence uranových minerálů jako metoda určování druhu umístil student sexty Ondra Cenek. Kromě Ceny rektora Slezské univerzity v Opavě za 1. místo v oboru získal rovněž zvláštní cenu České nukleární společnosti za práci se zaměřením na mírové využití jaderné energie, cenu Českého svazu vědeckotechnických společností, cenu Moravskoslezského kraje a několik dalších věcných cen.

Velkým úspěchem je i čtvrté místo Michala Jirečka v kategorii Ekonomika a řízení. Za práci Povědomí studentů středních škol o korupci získal cenu děkana Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Jindřich Lněnička obsadil ve velké konkurenci 12. místo v kategorii Fyzika. Budiž řečeno, že ze čtyř nejlepších prací v této kategorii se tři věnovaly určování vlastností proměnných hvězd a jeden ze soutěžících novou proměnnou hvězdu sám objevil a popsal.

Šimon Votřel se umístil jako dvanáctý v kategorii Matematika a statistika, Míša Holásková obsadila krásné 13. místo v kategorii Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času.

Práce v celostátním kole jsou každoročně velmi kvalitní a nezadají si s bakalářskými či diplomovými pracemi, které píší studenti vysokých škol. Už účast v celostátním kole je úspěchem - v každé kategorii postupuje z každého kraje pouze jedna práce. Po letošku však opět vidíme, že i v celostátním kole se dá vyhrát. Proto blahopřejeme všem zúčastněným a přejeme letošní sextě a druháku šťastnou ruku při výběru témat na příští rok!

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum