Celostátní kolo 44. ročníku SOČ letos v Kutné Hoře

Autor: Leontýna ŠlégrováPublikováno: 29. června 2022Zobrazeno: 162×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, soutěže
Gymnázium Litomyšl
Gymnázium Litomyšl

O víkendu 10. až 12. června proběhlo v Kutné Hoře celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti. Již dopředu organizátoři varovali, že bude letošní celostátní kolo probíhat v mírně improvizovaných podmínkách. Internáty jsou totiž obsazeny ukrajinskými uprchlíky, a soutěžící tak byli ubytováni přímo ve škole. Vybaveni informací, že si s sebou mají žáci přivézt spacáky a karimatky, se někteří z nich rozhodli, že toto krásné město navštíví jen na svoji vlastní prezentaci.

I tak se naše šestičlenná delegace mezi konkurencí neztratila. Již v krajském kole naši žáci předvedli, že se umí prosadit, když z dvaceti žáků pět postoupilo do celostátního kola přímo a další dva získali licitaci. Jednu z licitací se nám podařilo proměnit, a Vojta Juza se tak mohl podívat do historického města Kutná Hora. V kraji jsme tak měli krásnou úspěšnost 30 %.

V celostátním kole se nejlépe umístil právě Vojta Juza, který licitaci proměnil v krásné 4. místo a dvě zvláštní ceny: Širší nominace na účast v zahraniční soutěži, Návrh do soutěže o cenu České hlavičky – SANITAS „Život a zdraví člověka“. Jeho chemická práce „Vyhledávání potenciálních lektinů ve smrži obecném“ tak porotce opravdu zaujala. Rovněž krásné 7. místo obsadil ve velmi rozmanitém oboru elektrotechnika, elektronika a telekomunikace Pavel Jána, který stejně jako Vojta obdržel i zvláštní cenu Návrh do soutěže České hlavičky – SANITAS „Život a zdraví člověka“. Jeho práce nese název „Ovládání robotického ramene pomocí BCI“. Oskar Štěrba se se svojí fyzikální prací „3D tisk a charakteristika mikrofluidních kanálků“ umístil na 10. místě. Stejně tak 10. místo obsadil Kuba Nádvorník s prací „Únik tepla z budov z oboru stavebnictví, architektura a design interiérů“. Druhá chemická práce Matyáše Novotného „Substituce luminiscenčních boranů areny“ se umístila na 12. místě. Náš poslední reprezentant Matěj Šilar se se svojí prací „Asanace kůrovce a kůrovcová kalamita v Městských lesích Litomyšl“ umístil na 15. místě v oboru ochrana a tvorba životního prostředí.

Všem soutěžícím moc gratuluji a doufám, že si odnesli spoustu zkušeností a že si soutěž užili.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum