380. + 1. narozeniny litomyšlského gymnázia

Autor: Ivana PulgretováPublikováno: 16. září 2021Zobrazeno: 1949×Zařazení článku: aktuality, kultura
380. + 1. narozeniny litomyšlského gymnázia
380. + 1. narozeniny litomyšlského gymnázia

Naše gymnázium je třináctým nejstarším v Čechách, a tak by byla velká škoda nepřipomenout výročí jeho vzniku. Před rokem - 3. září – tomu bylo 380 let, kdy Frebonie z Pernštejna podepsala zakládací listinu, a tím dala vzniknou vzdělávací instituci, která přetrvala až do moderního 21. století. Loňské oslavy nám překazila coronavirová pandemie, ale přesto jsme se rozhodli neponechat kulatiny naší školy bez povšimnutí. A tak slavíme letos!

V neděli 19. září bude slavnostní mše v kostele Povýšení sv. Kříže.

A protože tradice mají i v naší době nezastupitelné místo, začneme tradičně: podzimním koncertem. Ve čtvrtek 23. září 2021 v 19 hodin v aule gymnázia zahraje Duo Jedlinský & Fischer (housle – akordeon/bandoneon) a uslyšíme v jeho podání spojení jazzu, world musik a klasické hudby. Srdečně zváni jsou všichni příznivci naší školy i milovníci dobré hudby.

V pátek 24. září 2021 čeká naše studenty tzv. projektový den. Za tímto vzletným názvem se skrývá řada přednášek, návštěva muzea – výstavy „Alois Jirásek, Litomyšl a Filosofská historie“, film „ATA“ a debata s jeho tvůrci, úniková hra, prezentace „Naši výborníci“ a „Dějiny gymnázia“ i výtvarná a literární dílna.

Na závěr dne se společně vydáme slavnostním studentským průvodem ke staré budově gymnázia. Nezapomeneme se samozřejmě zastavit u sochy Aloise Jiráska a poblahopřát ke 170. narozeninám Mistra. Celou slavnost zakončíme v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže.

Vivat academia!

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum